Mám HPV, co teď?
Pozitivní HPV test je jistě pro každého nemilým překvapením, ale znalost základních faktů Vám může přinést úlevu. Nejste v tom sama – čtyři s pěti lidí se jednou za život setká se stejnou informací.
Všechny doufáme, že každoroční preventivní prohlídka u našeho gynekologa skončila v okamžiku, kdy voláme do ordinace kvůli výsledkům Pap a HPV testu. Slyšet poté, že máte pozitivní HPV test může být tedy velká rána. Co bude dál? Za prvé, nejste sama! V současnosti jsou HPV pozitivní stovky miliónů lidí po celém světě. Za druhé, Váš imunitní systém si s virem pravděpodobně poradí dříve, než se dostaví zdravotní komplikace. Riziko vzniku rakoviny se zvyšuje pouze v tom případě, pokud Vaše tělo nedokáže s virem z nějakého důvodu bojovat a ten tak zůstává ve vašem těle.
Co vlastně je HPV?
Zkratka HPV znamená Human Papiloma Virus, tedy lidský papilomavirus. Viru existuje více než 100 druhů, ale většina z nich nezpůsobuje rakovinu. Virus žije na vaší kůži a šíří se při pohlavním styku. A právě proto, že virus žije na kůži, nejsou kondomy stoprocentní ochranou. Některé kmeny způsobují u žen i mužů genitální bradavice, které se obvykle objevují několik měsíců poté, co jste HPV vystaveni. Lze je léčit léky na předpis, popřípadě nechat odstranit. Pokud je necháte bez ošetření, je naděje, že samy zmizí, ovšem mohou narůst i do velkých rozměrů a počtu.
Některé kmeny HPV jsou známé jako vysoce rizikové. U žen mohou tyto kmeny způsobit nádorová onemocnění děložního čípku, pochvy, vulvy a řitního otvoru a také nádorová onemocnění hlavy a krku. Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny virem HPV.
Jaké je riziko, že rakovinou onemocním?
Všichni odborníci se shodují v jednom: pokud jste HPV pozitivní, je nejdůležitější vědět, že riziko vzniku rakoviny je velmi malé, ale mělo by se brát vážně. Nepropadejte panice, ale neignorujte to. Ujistěte se s lékařem, že Vás bude nadále sledovat a informovat o všech změnách.
Pokud máte HPV, je opravdu velmi pravděpodobné, že to pro Vás nebude znamenat dlouhodobý problém. Váš imunitní systém virus napadne a pravděpodobně nejpozději do dvou let jej Vašeho těla odstraní. Z miliónů diagnostikovaných případů HPV každý rok se rakovina vyvine pouze u malého počtu lidí. Většina z těchto případů je rakovina děložního čípku. Ostatní nádorová onemocnění související s HPV jsou vzácná a rutinní skríning se pro ně nedoporučuje ani není k dispozici.
Dejte proto svému tělu co největší šanci, aby s virem samo zabojovalo tím, že budete jíst zdravou a vyváženou stravu a vyvarujete se přílišnému stresu. Zdravý životní styl není ani v tomto případě pouhé klišé.
Potřebuji dodatečné testování?
Pokud máte pozitivní test na HPV a váš Pap test je normální, lékař vám s největší pravděpodobností doporučí opakovat vyšetření Pap s HPV skríningem během 12 měsíců.
Pokud budou vaše HPV testy negativní, budete pokračovat v pravidelných preventivních prohlídkách včetně HPV testu a jakékoliv abnormality, které by se případně později vyvinuly, budou včas odhaleny, čímž se minimalizuje riziko vzniku rakoviny.
Pokud je však Váš HPV test pozitivní a Pap test byl abnormální, pravděpodobně bude následovat kolposkopie. Zkuste navštívit lékaře, který se na tento postup specializuje. Během kolposkopie se lékař podrobněji podívá na děložní čípek, pochvu nebo vulvu speciálním mikroskopem zvaným kolposkop a bude hledat abnormální buňky nebo cévy, vhodné pro další léčbu.
Promluvte si s partnerem
Při jakémkoli zdravotním problému je přirozenou reakcí zeptat se, jak k tomu došlo? U HPV je velmi těžké určit kdy jste byla viru vystavena, protože je možné, že byl virus ve Vašem organismu již velmi dlouho předtím, než byl odhalen. Lidé často nevědí, že se virem nakazili ani že ho předali dál.
Při rozhovoru s partnerem o vaší diagnóze nezapomeňte, že 80% lidí se s HPV za svůj život setkalo. Partner ho od vás mohl chytit, nicméně je velmi pravděpodobné, že mu již byl vystaven v minulosti. Pokud je Vaší partnerkou žena, měla by se určitě řídit skríningovými pokyny a napomoci tak brzkému odhalení problému, který by se mohl vyvinout.
Chraňte se před HPV
Nejlepším způsobem, jak se chránit před nádorovými onemocněními souvisejícími s HPV, je nechat se očkovat. Všichni dívky/ženy i chlapci/muži ve věku 9 – 26 let by se měli nechat očkovat. Nejúčinnější je vakcinace mezi 11. a 12. rokem. Neočkovaní muži a ženy ve věku 27 – 45 let by se měli o výhodách a vhodnosti vakcíny poradit se svým lékařem.