Gynekologická cytologie

Jak probíhá cytologické vyšetření?

Cytologie je vyšetření, které se provádí jednou ročně vždy během pravidelné kontroly u gynekologa. Jedná se o vyšetření, kdy lékař pomocí speciální tyčinky nebo kartáčku provede stěr buněk ze zevní a vnitřní části děložního hrdla. Vyšetření je bezbolestné a trvá jen několik sekund.

Takto odebrané buňky jsou přeneseny na sklíčko, zafixovány alkoholovým roztokem a poté jsou odeslány do specializované laboratoře, kde je provedena cytologie. V laboratoři vzorek obarví speciálním barvivem a následně se kontroluje pomocí mikroskopu.

Výsledky bývají k dispozici obvykle do 14 dní od preventivní kontroly. Další postup již závisí na výsledku vyšetření, máte-li výsledky v pořádku vaše další kontrola bude zase za rok při pravidelné preventivní kontrole. Pokud se ale výsledky vašeho stěru vrátily zpět k lékaři pozitivní, znamená to, že v laboratoři zjistili abnormální nebo neobvyklé buňky na děložním čípku.

 To ale ještě neznamená, že máte rakovinu děložního čípku. Nejčastěji abnormální výsledek testu znamená, že došlo ke změnám buněk způsobeným lidským papilomavirem (HPV) – nejčastější pohlavní infekce dneška. Tyto změny ale mohou být způsobeny rovněž například bakteriemi, jinými viry, podrážděním epiteliálních buněk chemikáliemi z cigaretového kouře apod.

V tuto chvíli vás jistě napadne, zda budete potřebovat další testy…
Lékař zhodnotí výsledky stěru a dle nich vám dá vědět a domluví se s vámi na dalším postupu. Jeho odpověď bude záviset na tom, jaký typ abnormálních buněk se nachází ve vašem děložním čípku.

Protože část těchto změn v epitelu děložního čípku spontánně vymizí a radikální chirurgický zákrok by mohl způsobit komplikace v budoucnosti, velmi často lékař zvolí strategii „watchful waiting“ neboli vyčkávání a sledování což je období (3, 6 až 12 měsíců) bez lékařského zásahu, do dalšího kontrolního stěru.

Toto období je zcela zřejmě pro každou ženu velmi psychicky náročné. A proto je zde DeflaGyn®.

Čtěte pečlivě návod k použití. DeflaGyn je zdravotnický prostředek, certifikát vydala notifikovaná osoba 1014.