Papilomaviry

Co je lidský papilomavirus (HPV)?

Je to nejčastější pohlavně přenosná infekce. Existuje více než 200 známých geneticky odlišných kmenů lidského papilomaviru. Některé kmeny viru jsou zodpovědné za běžné bradavice a plantární bradavice (bradavice na spodní straně chodidel). Jiné kmeny mohou infikovat vnitřní výstelku děložního čípku.

Tyto kmeny jsou rozděleny na nízkorizikové a vysokorizikové kmeny. K vysoce rizikovým kmenům patří kmeny silně spojené s rakovinou děložního čípku. Dva vysoce rizikové kmeny, 16 a 18, jsou považovány za zodpovědné u více než 70 % případů rakoviny děložního čípku. Nízkorizikové kmeny 6 a 11 jsou zodpovědné za velké procento genitálních bradavic.

Kromě výskytu genitálních bradavic je infekce lidským papilomavirem asymptomatická (nemá příznaky). Ve většině případů HPV nezpůsobuje žádné problémy a je odstraněn imunitním systémem.

Lidský papilomavirus se přenáší kontaktem s kůží. Pohlavní styk není nutný pro přenos, ale je nejčastější cestou. Virus může infikovat genitální, anální a orální oblasti těla. K infekci dochází, když viry vstoupí do malých zlomů v kůži nebo sliznicích. Pravděpodobnost získání HPV z jediného sexuálního setkání není známa, ale je pravděpodobně vysoká.

Pokud zjistíte, že máte HPV, je to obvykle díky abnormálnímu výsledku Pap testu. Pap testy, někdy nazývané Pap stěry, jsou velmi důležité testy pro nalezení abnormálních buněk na děložním čípku, obvykle způsobených HPV.

Pap testy testují změny buněk, které jsou pravděpodobně způsobeny HPV, ale nezjistí samotný HPV.
K dispozici je také test HPV, který dokáže najít některé vysoce rizikové typy virů přímo, ale používá se pouze v určitých situacích.

 Většina infekcí HPV zmizí sama. Pokud však ne, neobávejte se. Přestože na virus neexistuje lék, existují možnosti léčby problémů, které může HPV způsobit a existuje spousta věcí, které můžete udělat, abyste zůstala zdravá a v bezpečí! Existují vakcíny, které mohou zabránit vysoce rizikovým typům HPV a typům, které způsobují genitální bradavice.

Vakcína vás pomáhá chránit před určitými typy HPV, které mohou vést k rakovině nebo genitálním bradavicím. Vakcíny dostupné v České Republice dokáží chránit až před 9 typy HPV. Konkrétně typy 16 a 18, které způsobují 80 % případů rakoviny děložního čípku, HPV typu 6 a 11, které způsobují 90 % případů genitálních bradavic a před dalšími 5 typy HPV (typy 31, 33, 45, 52 a 58), které mohou vést k rakovině děložního hrdla, konečníku, vulvy/vagíny, penisu nebo krku.

Čtěte pečlivě návod k použití. DeflaGyn je zdravotnický prostředek, certifikát vydala notifikovaná osoba 1014.